http://logiba.com/
Yükleniyor...

Şehirler ve LED Sokak Aydınlatmaları

Şehirlerin kamusal alanı sokakları aydınlatan sokak lambaları, etrafı aydınlatmaktan daha fazlasını yapar. En temel işlev geceleri yayalar ve sürücüler için temel görünürlük ve güvenliği sağlamaktır.
21 Şubat 2018 Çarşamba
Teknoloji
Şehirler ve LED Sokak Aydınlatmaları

Şehirlerin kamusal alanı sokakları aydınlatan sokak lambaları, etrafı aydınlatmaktan daha fazlasını yapar. En temel işlev geceleri yayalar ve sürücüler için temel görünürlük ve güvenliği sağlamaktır.
Hızlanan kentleşme ile birlikte, şehir yönetimlerinin hizmet yükleri de giderek artmaktadır. Bununla birlikte şehir genelinde uzaktan izlenebilen, kontrol edilebilen, çevresinden bilgiler toplayabilen akıllı aydınlatma sistemlerine ihtiyaçları artıyor. Akıllı aydınlatma sistemleri kentin kültürel ve sosyal yaşamı arttıkça çok daha enerji etkin, verimli ve çevre dostu hizmetler verebilir.
Lokal olarak yeterli ve iyi tasarlanmış aydınlatma vatandaşa güvenlik ve huzur duygusu verir. Kontrol edilebilen aydınlatma sistemleri, aydınlatma yönetim birimlerine, kentin farklı alanlarında ışık düzeyi ve dağılımını optimize etme yeteneği verir. Aydınlatılmış kenar/köşe alanlar, kaldırımlar yayalar için güvenli ortamlar sunar. Yollar ve kavşaklar düzgün aydınlatıldığında sürücüler ve yayalar için karmaşa ve kazalar azalır. Akıllıca yönetilen sokak aydınlatmaları kentin kimliğini tanımlar ve kültürel hayatı zenginleştirir. Güzellikleri ortaya çıkaran aydınlatılmış sokaklar, bina cepheleri ve kurumsal alanlar kültürel etkinlikleri ve ticareti destekler. Özellikle kutlamalar için bireylerin katılımını teşvik eder, insanlar geceleri de yaşayan şehirlerinin keyfini çıkartırlar. Dinamik aydınlatma fonksiyonları, bireylere şehirde topluluk duygusu deneyimi sunar ve kentin markasını güçlendirir.
Parasal maliyetlerden bahsettiğimizde, şehir aydınlatmaları şehirlerin kamu hizmetleri giderleri içinde ortalama %35 lik payını almaktadır. Sevindirici olan şu ki, artık çok daha düşük elektrik enerjisi tüketen LED aydınlatma armatürleri sayesinde aydınlatmaların şehirlere olan parasal maliyetleri düşürülebiliyor. LED Sokak aydınlatmaları ve aydınlatma kontrol sistemleri ile şehirlerin enerji maliyetlerini ve CO2 salınımlarını %70 e kadar düşürmek mümkün olacaktır. Yine uzun ömür, uzaktan izleme ve uzaktan kontrol sistemleri sayesinde işletme maliyetleri de azalacaktır.
Sürdürülebilir bir dünya için, LED aydınlatmaların ekonomik ve çevresel faydalar sağlamaktadır. Şehir yönetimleri vatandaşlarına ve çevreye karşı sorumluluklarının bir kısmını LED aydınlatma ürünleri ile optimize edebilirler.

LED ışık kaynakları neden sokak aydınlatmaları için uygundur?

·  Uzun ömür ile azaltılmış bakım maliyetleri
·  Yüksek güvenilirlik ile artan yol güvenliği
·  Düşük enerji ihtiyacı
·  DIM edilebilme özelliği ile ayarlanabilir, zamanlanabilir aydınlatma seviyeleri, azaltılmış enerji ihtiyacı
·  Küçük ölçüleri ile esnek, ince ve kompakt armatür tasarımı
·  Yüksek renksel geriverim (sodyum ve civa lambalara göre)
·  Farklı ışık renk sıcaklıkları seçenekleri
·  Hemen açılıp kapanma ve sınırsız açma kapatma sayısı
·  Azaltılmış kırılma riski. (daha düşük ışık çıkış yüzeyleri)
·  Beyaz LED ışık kaynakları daha az UV ve mavi ışık ihtiva eder ve böcekleri çok daha az çeker böylelikle armatür kirliliği azalır bakım aralıkları uzar.

Klasik ışık kaynakları iyi tasarlanmış bir armatürde kullanılmıyorsa faydalı alan dışında ışık yayarak ışık kirliliğine sebep olurlar. Diğer yanda LED ışık kaynaklarında doğru optik veya reflektör kullanılarak ışık kolayca yönlendirilir. Bu aynı zamanda daha verimli armatür tasarlamanın önünü açar ve enerji tasarrufu sağlar.

Günümüzde, yüksek başlangıç maliyetlerine rağmen LED ürünler ömürleri boyunca toplam maliyetlere bakıldığında geleneksel lambalara göre oldukça rekabetçidir. LED ürünlerin başlangıç maliyetleri sodyum lambalara göre yüksektir, ancak ürün ömürleri ve ömrü boyunca elektrik tüketimleri, bakım maliyetleri, lamba değiştirme (sodyum lambalar 2 – 4 yılda bir değiştirilir) maliyetleri LED ürünleri avantajlı kılıyor.

Sokak armatürleri tasarlanırken, kullanılacak ülkenin gereksinimleri  ve standartları göz önünde bulundurulmalı ve bunları karşılamalıdır. Buna ek olarak kamaşma fiziksel ve estetik görünüm de dikkate alınmalıdır. Işık çıkışı LED ürünlerde daha kolay yönetilebilir ve kontrol edilebilir böylece LED ürünler daha büyük avantajlar sağlar. DIM edilebiliyor ve aydınlatma otomasyonuna bağlanıyor olmaları ilave verimlilik sağlıyor. Son birkaç yılda düşen ürün maliyetleri, artan verimlilik ve ışık kalitesi LED ürünleri sokak aydınlatması için vazgeçilmez kılmıştır.

KAYNAKLAR
1.http://www.ledportali.com/sehirler-ve-led-sokak-aydinlatmalari/
2.http://www.ledportali.com/sokak-aydinlatmalari/

                                                                                         DERLEYEN KEZBAN VARLIK