http://logiba.com/
Yükleniyor...

Akıllı Şehir Çözümleri için 4 Temel İlke

Doğru akıllı şehir çözümlerini seçmek kolay değildir. Dünya çapında gelişmekte olan birçok yeni, yenilikçi ve..
21 Şubat 2018 Çarşamba
Teknoloji
Akıllı Şehir Çözümleri için 4 Temel İlke

Doğru akıllı şehir çözümlerini seçmek kolay değildir. Dünya çapında gelişmekte olan birçok yeni, yenilikçi ve heyecan verici teknolojiler var. Mesele, göz kamaştıran teknolojiyi görüp, finansal, ekonomik ve siyasi açıdan en iyi değeri veren ve en iyi yatırım getirisini sağlayan çözümleri seçmektir.

Kentsel yaşamdaki iyileştirmeler, dört temel ilkeyle, akıllı çözümler uygulanarak başarılabilir.

  • Akıllı şehirler deneyim odaklıdır: Vatandaşlar bir işi planladıklarında ya da satın aldıklarında değil, sadece bir deneyime sahip olmak ya da bir hizmet almak için ortaya çıkarlar.
  • Akıllı şehirler çözüm odaklı yaklaşımı benimserler: Şehirler, geçmişin derslerine dayanıyor ve bilhassa BT uğruna BT'ye yatırım yapmaktan ziyade ya da asla çözülmesi gereken konulara girmeyen projeler yerine, sorunları çözmek için teknolojiyi kullanıyor.
  • Akıllı şehirler tamamen sayısallaştırılmıştır: Tüm hizmetler ve altyapı, dijital erişime sahip olmayanlar için fiziksel yedekleme hizmetleri olan önce-mobil diyenler (mobile-first population) için geliştirilmiştir.
  • Akıllı şehir hizmetleri ve altyapısı kesintisiz bir şekilde birbirine bağlı: Hizmetlere, derin bağlantılı uygulama programlama arabirimleri (API'ler) ve yazılım geliştirme kitleri kullanarak mobil cihaz uygulamaları aracılığıyla erişilir. Bu, altyapı sağlayıcılarının ve herkesin menfaati için veri paylaşan şehirlerin kolaylaştırdığı, en iyi hizmetlerin ekosistemlerini birbirine bağlayacaktır.

Akıllı şehirlerin nihai formu ne olursa olsun, bunlar akıllı şehir çözümlerini yaşayanlar için işe yarayacak ilkelerdir. Süreç, hem mevcut altyapıyı akıllı kullanımlara adapte etmek hem de geleneksel sistemlerin yeni bir kentsel alanda nasıl uygulanabileceğini tam anlamıyla yeniden düşünmek için, dünyadaki farklı şehirlerde başlamış durumda.

KAYNAK:   Masabi