http://logiba.com/
Yükleniyor...

Akıllı Aydınlatma Teknik Bileşenleri

Cadde, sokak ve parkları aydınlatmada kullanılan armatürlere bağlanan LCU (Light Control Unit) cihazları armatürleri dimler, açma kapama zamanlarını tutar, gelen açma kapama komutlarını uygular.
29 Aralık 2016 Perşembe
Teknoloji
Akıllı Aydınlatma Teknik Bileşenleri

Beş adımda  Akıllı Aydınlatma yazımız ile akıllı aydınlatma sistemlerinin sağlaması gereken temel 5 özelliğinden bahsetmiştik. Bununla birlikte sitemizin twitter takipçisi Yalçın Seymen’nin de sorusuna yanıt olabilmek adına teknik bileşenleri kısaca anlatmaya çalışacağız. 

Şebeke uzunluğu, gerilim düşümü akıllı aydınlatma hesapların içinde var mı?
Soruyu yanıtlamadan önce Akıllı Aydınlatmanın temel teknik tanımını yapalım;

Akıllı Aydınlatma Nedir?
Cadde, sokak ve parkları aydınlatmada kullanılan armatürlere bağlanan LCU (Light Control Unit) cihazları armatürleri dimler, açma kapama zamanlarını tutar, gelen açma kapama komutlarını uygular,   armatürün tükettiği enerjiyi ve kalan ömrünü tutarak DCU (Data Control Unit) cihazına iletir. Her armatüre bir adet bağlanan LCU’lar, DCU’lar ile elektrik hattı üzerinden (PLC) veya kablosuz(RF) teknolojiler ile haberleşir.
DCU’ya anlık olarak gelen veriler belli aralıklar ile xDSL veya GSM üzerinden bulut tabanlı bir akıllı aydınlatma platformuna gönderilir. Müşteriler/Kullanıcılar web üzerinden bu platforma erişerek gerekli yönetimleri yapar, raporları çeker, enerji tüketim miktarını ve kayıp kaçakları takip eder.

Aşağıda topolojisi verilen sistem üç bileşenden oluşmaktadır.
Saha Netwokü: Armatürler, LCU ve DCU’lardan oluşmaktadır.
WAN(Wide Area Network): DSL veya GSM olabilir. (Yakın zaman sonra LPWA de diyebileceğimizi düşünüyorum.) DCU’da toplanan verilerin merkezi yazılım ile iletişiminin sağlanması.
Bulut Yazılım:Beş adımda Akıllı Aydınlatma yazımızda belirttiğimiz özelliklere sahip bulut tabanlı bir web yazılımı.

LCU, armatür kontrol cihazlarını seçerken dikkat edilmesi gerekenler
1. Piyasada genel olarak LED’i destekleyen ürünler bulunmaktadır ancak çeşitli sebeplerden armatürlerinizi LED’e dönüştürmeyi düşünmüyor olmanız akıllı aydınlatma sistemlerini kullanamayacağınız anlamında gelmemeli!
2. Mükerrer yatırıma sebep olmamalı, mevcut armatürleri desteklemekle birlikte LED’e dönüşüm sonrasında tekrardan LCU ‘yu yatırımı gerektirmemeli.
3. RF ile haberleşiyor ise Mesh-Network’u desteklemelidir. Bu uzak noktalar ile kesintisiz haberleşme olanağı sağlayacaktır.
Yalçın Seymen’in sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse;
Şebeke uzunluğu: Mesh-Network ile bir noktaya kadar önem arz etmeyecektir. (RF Çözümü seçtiğimiz varsayılır ise)
Gerilim Düşümü: LCU denen armatür kontrol cihazlarının çalışma gerilim aralığı çok geniştir, bu sebeple gerilim düşümü yüksek uzakta kalan armatürler için de sorunsuz çalışacaklardır. Aynı zamanda armatür özelinde gerilim, akım, frekans ölçümlerini LCU’lar yaptıkları için sahip olduğunuz hattın tüm güç sistem analizinizi ekranlarınızdan yapabilirsiniz.

KAYNAK 
1.http://www.akillisebekeler.com/2016/12/20/akilli-aydinlatma-teknik-bilesenleri/

 Sertaç ŞAMİOĞLU