http://logiba.com/
Yükleniyor...

Akıllı Atık Takip ve Toplamanın Temel Bileşenleri

Akıllı atık takip ve toplama sistemi, akıllı çevrenin en önemli parçalarından biridir. Akıllı çevre ise akıllı şehrin en dikkat edilmesi gereken modüllerinden bir tanesidir. Asat ile siz çöplerinize gitmeyin, çöpleriniz sizi çağırsın..
21 Şubat 2018 Çarşamba
Teknoloji
Akıllı Atık Takip ve Toplamanın Temel Bileşenleri

 

            Akıllı atık takip ve toplama sistemi, akıllı çevrenin en önemli parçalarından biridir. Akıllı çevre ise akıllı şehrin en dikkat edilmesi gereken modüllerinden bir tanesidir. Maliyet, şehir estetiği, çevre ve insan sağlığı açısından son derece önemli bir faktör olan akıllı atık takip sistemi ise atık toplamayı kolay, hızlı ve daha az maliyetli hale getiren, modernleşen şehirlerin baş ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir.

            Peki, akıllı atık takip sistemi neden bu kadar önemli? Şöyle düşünelim, akıllı atık takip sistemi olmazsa neler olur? Esasen bu sorunun cevabı pek çoğumuzun malumudur. Zira şu anda bile, en modern şehirlerde dahi çöp konteynerleri geleneksel yöntemlerle toplanmaktadır. Yani belirli sıklıklarla her bir konteyner ziyaret edilir ve çöp seviyesi belirli bir oranın üzerindeyse alınır, yoksa diğer konteyner için yola çıkılır. Son cümlede iki önemli nokta var, belirli sıklıklarla ve belirli bir oran. Hiç de bilimsel durmayan bu iki anahtar terim aslında geleneksel çöp takip ve toplama sisteminin nasıl akıllı sistemlere dönüşebileceğinin de başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Özellikle de daha büyük hacimli yeraltı konteynerlerinin kullanımının arttığı bugünlerde.

            Belirli sıklıklarla terimini, konteynerlerin içinde bulunan sensörlerden gelen sinyallerle ve dahi istatistiksel ve kestirim algoritmalarının da desteğiyle, her bir konteyner için ayrı ayrı ve tamamen matematiksel olarak hesaplanmış kesin sıklıklar terimi ile yer değiştirsek. Belirli bir oran terimini ise, ilgili belediye yetkilisinin tamamen halkın ve çevrenin ihtiyaçları doğrultusunda belirlediği ve de sistemden aldığı destekle netleştirdiği kesin bir oran terimi ile yer değiştirirsek eğer, geleneksel yöntemlerden çıkıp akıllı atık takip sistemine geçiş yapmış oluruz.

            Yazı boyunca bir problemden bahsedildi ve bu pobleme çözüm oluşturacak yaklaşımın temelleri üzerinde duruldu, şimdi ise bu çözümün gerçeklenmiş halinden hahsedeceğiz, halihazırda tamamlanmış ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde kullanılmakta olan, tamamen yerli ve milli kaynaklarla geliştirilmiş olan bir akıllı çöp toplama sisteminden ve temel bileşenlerinden bahsedeceğiz : Akıllı Şehir Atık Takip Sistemi – ASAT.

            Logiba mühendisleri tarafından geliştirilen ASAT, geleneksel çöp takip ve toplama sistemini herhangi bir altyapı değişikliğine ihtiyaç duymadan, sadece konteynerlere eklenecek akıllı sensörler ile  tüm konteynerlerin tek merkezden kontrol edildiği, günlük rotalarla çöplerin daha az yakıt harcayarak ve daha az yol giderek sadece dolmuş konteynerlerdeki çöplerin toplandığı akıllı bir sistem haline dönüştürmektedir. Tamamen kablosuz haberleşme kullanan ASAT, ek kablolama gerektirmez ve portatif yapısı sayesinde her çeşit çöp konteynerine kolaylıkla monte edilebilir. Sahip olduğu web ve mobil arayüzleri sayesinde tek dokunuşla tüm konteynerler izlenebilir, çöp araçlarının ve personelin takibi de aynı arayüzden yapılabilir. Limit değerlerini aşan konteynerler otomatik olarak rotalanır, insan kaynağı, trafik yoğunluğu, yakıt, araç sayısı gibi parametrelerden tasarruf sağlayan ASAT konteynerde yangın durumunda da sizi önceden bilgilendirip, olası bir kazaya engel olmanıza yardımcı olabilir.

                Yani ASAT size diyor ki :

  • Siz çöplerinize gitmeyin, çöpleriniz sizi çağırsın.. smiley

 

Murat Sezer                                                                                                         Abdurrahman Demir

Elektik&Elektronik Mühendisi                                                                                                         Bilgisayar Mühendisi